UZMAN PSİKOLOG MİHRİBAN TAŞPINAR

Adana doğumlu olan Mihriban TAŞPINAR Psikoloji lisans eğitimini İstanbul’da tamamlayarak Psikolog unvanı almıştır. Ardından Üsküdar Üniversitesinde (Nevzat Tarhan) Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansını bitirerek Uzman Psikolog unvanına sahip olmuştur. 

5 yıldır çeşitli alanlarda çalışmalar yürütmüş olan Mihriban Taşpınar şu anda Çalışma Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Özel Adana Aile Danışmanlık Merkezinde uzman psikolog olarak çalışmaktadır. 

           Aile, değerleri önemli bir yapıtaşı olduğu için bu değerlerin korunması gerekliliğine inanan Mihriban Taşpınar, çift danışmanlığında kişiler arası çatışma yaşayan bireylerin var olan sorunlarının karakterler açısından değerlendirilmesi, duygusal ilişkilerde sık karşılaşılan konulardan olan aldatma sonucunda aldatan ve aldatılan cephesinden doğru çıkarımlar yapılabilmesi, karşılıklı güvene ve sevgiye dayalı evlilik ilişkisi bittiği için üzüntü verici bir durum haline gelen boşanma sonucunda çiftlerin ruhsal sağlığını koruyarak yaşamına devam edebilmesi gibi konularda kişilere uygun terapi yaklaşımları sunmaktadır. Sık sık çatışma yaşayan tükenmiş aileleri fonksiyonel hale getirme üzerine çalışmalar yürütmektedir.

Uzman psikolog Mihriban Taşpınar Sigara Bağımlılığı ile ilgili yüksek lisans tezi yazmış olup dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı problemi olan sigara bağımlılığı başta olmak üzere; fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik anlamda içe dönüklük, kaçınganlık gibi ruhsal bunalıma neden olan internet ve oyun bağımlılığı, maddi manevi birçok kayıplara neden olan aile ilişkisinde güven sarsıcı bir hale gelen kumar bağımlılığı, kullanımının sonucunda ciddi fizyolojik ve psikolojik sorunlara yol açan alkol  bağımlılığı vb… bağımlılıklara sahip olan kişilere yönelik bireye uygun yöntemler ile hizmet vermektedir. 

Bununla birlikte çocuklarda en sık karşılaşılan dikkat sorunları, uyum problemleri, okul korkusu, anne ya da babadan ayrılamama, sosyal ilişkilerde kaygı ve kaygının fizyolojik anlamda gözlenmesi, aile üyesine katılan yeni bir kardeşin etkisiyle yaşanan kardeş kıskançlığı, alt ıslatma ve kaçırma gibi sıkıntılar ile birebir çalışmaktadır. Aynı zamanda ergenlerde görülen kimlik bunalımı, sınav kaygısı, ebeveynlerle yaşanan çatışma gibi konularda çalışmalarına devam etmektedir.

Lisansüstü eğitimi kapsamında Bilişsel Davranışçı Terapi, MMPI (Çok Yönlü Kişilik Envanteri), AGTE (Ankara Gelişim Tarama Envanteri) ve Süpervizyon eğitimlerini almıştır. Bunların yanında aldığı eğitimler çerçevesinde dinamik ve varoluşçu terapi uygulamaları ile kişilerin bugünkü yaşantılarını erken dönem çocukluk yaşantılarıyla ilişkilendirerek yürütmektedir.

Her insan yaşamı boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşır. Bireysel danışmanlık kişilerin karşılaştığı bu zorluklarla daha kolay baş edebilmesine olanak sağlamaktadır. Bireyler psikolojik danışmanlık hizmetini almaya genellikle günlük hayatta sıklıkla üzüntülü olma haliyle kendini gösteren depresyon, bireyin günlük hayatındaki işleyişin sekteye uğramasına sebep olan kaygı bozuklukları, kişide tekrarlayıcı düşünce ve davranışlarla yoğun bir sıkıntıya sebep olan obsesif kompulsif bozukluk, sevilen bir kişinin ölümüyle oluşan ve doğal bir tepki olan yas, olumsuz yaşantılar sonucunda hissedilen çaresizlik vb… şikayetlerle gelmektedir. 

Siz de alanında yetkin bir uzmandan yardım almak isterseniz bize başvurun.

 0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Menü